Pravá a ľavá hemisféra

Predstavte si, že máte po práci, je upratané, postarané o deti, stihli ste si aj zašportovať a napriek tomu Vám niečo nedefinovateľné chýba ku spokojnosti. Súvisí to s vašou pravou hemisférou, ktorej ste nedali priestor. Je to Vaša kreativita, jedinečné vyjadrenie. Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako stav harmónie dosiahnuť, je venovať sa aktívne hudbe.  

 

Ide o využívanie pravej a ľavej mozgovej hemisféry v rovnováhe. Zatiaľ, čo ľavá ovláda hlavne našu racionalitu, logiku, plánovanie a pravú polovicu tela, pravá vládne emóciám, umeniu, kreativite a ľavej polovici tela. Najlepšie však bude, ak si sami vyskúšate, ako sa budete cítiť, keď podporíte hemisféru, ktorú menej využívate .  

Americký neurofyziológ Roger Wollcot Sperry získal za objav  fungovania oboch hemisfér Nobelovu cenu. Aktivita ktorej hemisféry v dnešnej dobe podľa Vás prevláda? Áno, ľavej. Ak sa nám nepodarí ubrať trochu z aktivity ľavej hemisféry, a pridať tej pravej, nikdy nebudeme úplne spokojní.

3 cvičenia na podporu vašej rovnováhy a vnútornej harmónie

  1. Ste smutní ?  

Akú pieseň by ste si radi zaspievali, zahrali, či vypočuli?  

Je to tak, že najčastejšie smutnú…chcete totiž podvedome svoj pocit prežiť. Celý svoj smútok vložíte do pesničky, prežijete ho a potom ho môžete odložiť. Smútok sa vďaka smutnej skladbe premení a Vaše emócie sa odľahčia. Ak by vám žiadna melódia, či pieseň nenapadla, môžete si vypočuť pomalú časť z nejakej romantickej symfónie alebo sonáty (napríklad od Dvořáka, Čajkovského, Schuberta, či Beethovena…) Toto mám odskúšané nielen na sebe, ale aj na starších žiakoch, napríklad v období puberty, kedy svoje emócie potrebujú občas prejaviť viac ako inokedy.  

     

  1. Ste nahnevaní?  

Mladí ľudia si vybíjajú svoj nahromadený hnev a upokojujú sa napríklad metalovou hudbou. Klasická hudba však prináša aj to naladenie na celkový  zmysel života, pretože je skrátka tvorená zo sféry vyšších ideálov. Česká skladateľka Jitka  Koželuhová má pre Vás jedno cvičenie – ako hovorí – chce to odvahu a potrebujete byť sami. Slová, ktoré vyjadrujú, ako sa cítite – napríklad si môžte vymyslieť rým: „Som smutná až mi srdce puká…ako sa toto skončí? Plačú moje oči…“ A môžte sledovať ako postupne Vašu náladu vylepšíte. Tento účinok má aj pohyb v rytme – tanec, do tanca napríklad v obývačke sa dajú vložiť všetky pocity a nikomu zároveň hnevom neublížite.  

   

  1. Tvoriť rukami radosť?

A nakoniec – tvorba je možná všade. Tak ako môže zo smútku vzniknúť pieseň, z radosti zase napríklad namaľovaný obraz, ručne vyrobená dekorácia, či upečený koláč. Čo poviete? Ak sú vo Vás nahromadené emócie, ktoré ani neviete pomenovať, alebo sa cítite neurčito, skúste niečo nakresliť, „prerobiť“, či si zahrať. Všetko nevyjadrené sa uvoľní a pretvorí vo Vašom dielku a transformácia – premena – začína. Zaručene Vás to oživí a nakopne do ďalších činností, či obyčajných povinností s lepšou náladou.